Magical Harry Potter leads 2017’s Olivier nominations

Reporter: Robin Johnson, first published Mon 06 Mar 2017 12:15
Jamie Parker in Harry Potter And The Cursed Child at the Palace Theatre (Photo: Manuel Harlan)Jamie Parker in Harry Potter And The Cursed Child at the Palace Theatre (Photo: Manuel Harlan)/servlet/file/store5/item369824/version1/fileservice770/369824_770_preview.jpg

Harry Potter And The Cursed Child has earned a record eleven nominations at this year’s Olivier Awards with Mastercard, in turn becoming the most nominated new play in the history of theatre’s biggest accolades.

Having enchanted critics and audiences alike at the Palace Theatre, the overwhelming success of the theatrical instalment of J.K. Rowling’s world-conquering boy-wizard book series was confirmed today in an announcement broadcast exclusively via Facebook Live, hosted by two of last year’s winners, Denise Gough and Matt Henry.

It caps a superlative first year for the magical show, which ties with the current record holder for most nominated production, Hairspray (2008). Cast members Jamie Parker, Noma Dumezweni and Anthony Boyle, and director John Tiffany, are all in the running for awards, while the production’s impressive total contributes towards a remarkable 31 nominations for producing company Sonia Friedman Productions.

In the musical categories, Tim Minchin, Danny Rubin and Matthew Warchus' reimagining of Groundhog Day, set to open on Broadway this month, also has cause to celebrate, leading with 8 nominations including a nod for Mastercard Best New Musical. It will compete in this hotly-contested category with Dreamgirls – itself a recipient of five nominations including Best Actress in a Musical for Amber Riley – as well as School Of Rock The Musical and The Girls.

Regent’s Park Open Air Theatre rousing revival of Jesus Christ Superstar, set to return to the al fresco venue this summer, earned 6 nominations, as composer Andrew Lloyd Webber celebrates 3 nominations for 3 separate shows this year, including both School Of Rock and the outstanding Sunset Boulevard at London Coliseum, nominated for Magic Radio Best Musical Revival.

One of the UK’s most celebrated choreographers, Matthew Bourne, and his company New Adventures, are recognised for The Red Shoes, currently on a major UK tour. Meanwhile, after 29 years, pantomime’s return to the London Palladium in the form of Cinderella has received multiple nominations.

The Best Actor category sees Ed Harris and Tom Hollander receive their first Olivier Award nominations for their performances in Buried Child and Travesties respectively, running against Parker for his portrayal of Harry Potter, and six-time recipient Ian McKellen, whose tenth nomination is for his recent performance in No Man’s Land at Wyndham’s Theatre.

Best Actress celebrates the triumphant return to the stage of Glenda Jackson, whose King Lear portrayal earns her first nomination since 1984, the year that Laurence Olivier gave his name to the awards. She is joined by Cherry Jones, Billie Piper and Ruth Wilson, acclaimed in The Glass Menagerie, Yerma and Hedda Gabler, respectively.

As always, outstanding opera and dance productions will be celebrated at 2017’s Olivier Awards ceremony. English National Opera triumphs in the former with five nominations; Akhnaten, Così Fan Tutte, as well as Stuart Skelton’s performance in Tristan And Isolde, and Mark Wigglesworth’s musical direction of Don Giovanni and Lulu.

Meanwhile, in Best New Dance Production, Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells; Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre; Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells, and My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre all receive nominations.

For Outstanding Achievement in Dance the following choreographers, dancers and companies are nominated: Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells; Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells and English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells.

The Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre category demonstrates the diversity of London’s smaller theatres with four different theatres nominated for: Cuttin’ It at The Maria, Young Vic; The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East; The Invisible Hand at Tricycle Theatre; It Is Easy To Be Dead at Trafalgar Studios 2 and Rotterdam at Trafalgar Studios 2.

As previously announced, Kenneth Branagh will receive The Special Award during the ceremony on Sunday 9 April.

The list of nominees celebrates performances and productions that boldly reimagine classic stories, and also demonstrates the best of new British writing, with many of the shows having originated outside of London, or going on to tour the UK and beyond.

This year’s prestigious ceremony is set to be the most spectacular yet, with the theatrical calendar’s biggest night taking place for the first time in the grandeur of the Royal Albert Hall on Sunday 9 April, where the winners will be announced. Tickets are available exclusively on Priceless London for Mastercard cardholders only.

Full list of nominees:

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

Ian Bartholomew for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre
Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy Theatre
Ben Hunter for The Girls at Phoenix Theatre
Andrew Langtree for Groundhog Day at The Old Vic

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre - Olivier
Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts Theatre
Rebecca Trehearn for Show Boat at New London Theatre
Emma Williams for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Outstanding Achievement in Music

Dreamgirls - Music by Henry Krieger at Savoy Theatre
Harry Potter And The Cursed Child - Composer and Arranger: Imogen Heap at Palace Theatre
Jesus Christ Superstar - The band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
School Of Rock The Musical - Three children's bands who play instruments live every night at New London Theatre

Best New Dance Production

Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells
Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre
Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells
My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre 

Outstanding Achievement in Dance

Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells
Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells
English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells 

Best Entertainment and Family

Cinderella at London Palladium
David Baddiel – My Family: Not The Sitcom at Vaudeville Theatre
Peter Pan at National Theatre - Olivier
The Red Shoes at Sadler’s Wells

Best Theatre Choreographer

Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells
Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at The Old Vic
Steven Hoggett for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Magic Radio Best Musical Revival

Funny Girl at Savoy Theatre
Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Show Boat at New London Theatre
Sunset Boulevard at London Coliseum

Best Actor in a Musical

David Fynn for School Of Rock The Musical at New London Theatre
Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Andy Karl for Groundhog Day at The Old Vic
Charlie Stemp for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Best Actress in a Musical

Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum
“The Girls” - Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore and Joanna Riding - for The Girls at Phoenix Theatre
Amber Riley for Dreamgirls at Savoy Theatre
Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy Theatre

Best Revival

The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
This House at Garrick Theatre
Travesties at Apollo Theatre
Yerma at Young Vic

Best New Comedy

The Comedy About A Bank Robbery at Criterion Theatre
Nice Fish at Harold Pinter Theatre
Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman
The Truth at Wyndham’s Theatre

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

Cuttin’ It - A Royal Court/Young Vic Co-production at The Maria, Young Vic
The Government Inspector at Theatre Royal Stratford East
The Invisible Hand at Tricycle Theatre
It Is Easy To Be Dead at Trafalgar Studios 2
Rotterdam at Trafalgar Studios 2

White Light Award for Best Lighting Design

Neil Austin for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Lee Curran for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre
Natasha Katz for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Hugh Vanstone for Groundhog Day at The Old Vic

Best Sound Design

Paul Arditti for Amadeus at National Theatre - Olivier
Adam Cork for Travesties at Apollo Theatre
Gareth Fry for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Nick Lidster for Autograph for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Best Costume Design

Gregg Barnes for Dreamgirls at Savoy Theatre
Hugh Durrant for Cinderella at London Palladium
Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic
Katrina Lindsay for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Bob Crowley for Disney’s Aladdin at Prince Edward Theatre
Bob Crowley for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Rob Howell for Groundhog Day at The Old Vic
Christine Jones for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actor in a Supporting Role

Anthony Boyle for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Freddie Fox for Travesties at Apollo Theatre
Brian J. Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre - Lyttelton

Best Actress in a Supporting Role

Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre - Dorfman
Noma Dumezweni for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
Clare Foster for Travesties at Apollo Theatre
Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Best New Opera Production

4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith
Akhnaten at London Coliseum
Così Fan Tutte at Royal Opera House
Lulu at London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera

Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House
Stuart Skelton for his performance in Tristan And Isolde at London Coliseum
Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum 

Best Actor

Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1
Tom Hollander for Travesties at Apollo Theatre
Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s Theatre
Jamie Parker for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actress

Glenda Jackson for King Lear at The Old Vic
Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Billie Piper for Yerma at Young Vic
Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best Director

Simon Stone for Yerma at Young Vic
John Tiffany for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre
Matthew Warchus for Groundhog Day at The Old Vic

Virgin Atlantic Best New Play

Elegy at Donmar Warehouse
The Flick at National Theatre - Dorfman
Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre
One Night In Miami… at Donmar Warehouse

Mastercard Best New Musical

Dreamgirls at Savoy Theatre
The Girls at Phoenix Theatre
Groundhog Day at The Old Vic
School Of Rock The Musical at New London Theatre

More about

Dreamgirls

Savoy Theatre

School Of Rock - The Musical

New London Theatre

The Girls

Phoenix Theatre

Jesus Christ Superstar

Regent's Park Open Air Theatre

Travesties

Apollo Theatre

The Glass Menagerie

Duke of York's Theatre

Half A Sixpence

Noël Coward Theatre

Our Ladies Of Perpetual Succour

Duke of York's Theatre

Aladdin – Disney’s New Musical

Prince Edward Theatre